Esimene suutäis seda erkrohelist hõrgutist tekitab tunde, et tahaks kohe kõik nahka pista.
Igal kevadel aprilli ja maikuu üleminekul käin karulauku korjamas, et turgutada ja puhastada oma organismi pikast talvest. Tabamata on veel see, et kuidas kaasnevast laugulõhnast vabaneda?
Kui tihtipeale tervislik on kaugel maitsvast, siis lisaks karulaugu tervendavatele omadustele saab sellest valmistada ülimaitsvat pestot, mille kangust saab reguleerida lisades sinna, kas mingeid muid rohelisi lehti tasakaaluks nt. spinat või naat või siis hoopis suvikõrvitsat, proovida võid ka mahendamiseks mett lisada.
Minule meeldib väga see kangem kraam, vähemalt hooaja alguses:
🟢2 peotäit karulauku,
🟢1 peotäis päevalille seemneid,
🟢poole laimi mahl, 1/2 tl soola,
🟢tunde järgi külmpress oliiviõli,
🟢juustu asemel võid peale raputada või sisse segada maitsepärmi helbeid.
👍 Leota päevalilleseemneid üleöö vees, et need oleksid paremini seeduvad ja kergemmini töödeldavad. Enne kasutamist loputa ja nõruta vesi välja.
👍 Pese karulauk põhjalikult veega ja kuivata.
👍Lisaa kõik koostisained köögikombaini või blendrisse ja blenderda, kuni saad ühtlase pesto. (NB! Kui soovite rohkem kreemjat pestot blenderdage kauem, kui rohkem tükilist pestot blenderdage vähem.)
NB! Tõsta pesto puhtasse purki ja kata veel oliiviõliga, et see kauem säiliks.
Selleks, et ka talvel saada mõnusat maitseelamust, aseta pestud ja kuivatatud karulaugu lehed karbiga sügavkülma, .
📣 Milleks üldse karulauku tarbida?
Sellest räägib Maret Makko oma Taimetarga Facebooki lehel järgnevalt:
Kui kevadel pruunkaru ärkab talveunest, on tema armastatuim maiuspala karulauk. Karulauk on täis metsa jõudu. Ta on üks parimaid organismipuhastajaid, aitab välja viia kõik ebavajaliku, mis on talvel kehasse kogunenud. Puhastab keha väga hästi parasiitidest, on suurepärane soolestikupuhastaja, eemaldades kehast ussid aga on ka parimaks liigse pärmseene kõrvaldajaks.
Ükski teine taim ei ole nii mõjuv mao, soolestiku ja vere puhastamiseks. Lisaks ülimale puhastavale jõule on karulauk üks parimatest vitamiiniallikatest, sisaldades vitamiine rohkem kui enamus tsitruselisi. Immuunsustugevdajast vitamiini C on temas10-15 korda rohkem, kui sidrunis. Rääkimata mineraalainetest, mida karulaugus on külluslikult.
Karulaugus on ohtralt väävliühendeid, mis on ilu allikad juustele ja nahale, ta kiirendab juuksekasvu, tervendab juukseid ja aeglustab kogu organismis vananemisprotsesse. Lisaks on ta väga hea klorofülliallikas, aidates kehal omastada päikeselt saadud vitamiine. Karulauk on rikkalik booriallikas – tervisele hädavajalik D-vitamiin ei imendu päikesest ilma boorita, seega on suurepärane mõte tarbida teda kevadel enne päevitama hakkamist. Karulaugu söömine valmistab keha ette võtma suvel jõudu otse päikeselt. Samuti surub ta maha allergilised reaktsioonid – kevadised tolmu ja õigetolmuallergiad.
Lehed sobivad ideaalselt salatisse, pestosse, maitsevõisse, aga ka suppide; pasta-, riisi- ja kartulitoitude maitsestamiseks.